Malá škola bowlingu

Malá škola bowlingu

Návody a rady sme čerpali z autorského článku od Kateřiny Beštovej, profesionálnej trénerky bowlingu s certifikáciou z Ameriky.Viac podrobností nájdete na http://uloz.to/xBDjQbx/skola-bowlingu-pdf .

Veľkosť (hmotnosť) gule si vyberte tak, aby pri vodorovne vystretej ruke nebola príliš ľahká, ale aby príliš „neťahala“ dole. Ťažšie gule majú obecne väčší účinok pri zrážaní kolkov (jeden kolok váži 1,5kg). Číslo na guli udáva jej hmotnosť v librách. Do dvoch dier v guli zasuniete prostredník a prstenník, do tretej palec.

Technika hodu je založená na princípe voľného kyvadla a princípe správneho načasovania kyvadla a chôdze. Postavte sa na čiaru odhodu, otočte sa chrbtom ku kolkom a urobte 4,5 kroku. Z tejto vzdialenosti sa budete „rozbiehať“. Pri prvom kroku pravou nohou (u ľavákov naopak) posuňte guľu dopredu. Pomôžte si pritom ľavou rukou. Pri druhom kroku púšťate guľu kyvadlovým pohybom späť k telu, pričom ľavú ruku upažíte a dosiahnete tak rovnováhu a stabilitu. Telo je len mierne naklonené dopredu, aby guľa mohla pokračovať dozadu čo najvyššie. Pri treťom kroku teda guľa pokračuje ako kyvadlo čo najviac dozadu nahor a získa najväčšiu potenciálnu energiu. Posledný krok ide do sklzu. Guľa klesá z najvyššieho bodu vzadu a kyvadlovým spôsobom sa dostáva opäť do spodnej časti kyvadla. Vtedy máte palec navrchu a dlaň smerom ku kolkom. V najnižšom bode kyvadla (vtedy má guľa najvyššiu kinetickú energiu) necháte guľu voľne vykĺznuť z ruky. Pritom pravú nohu posuniete nabok za ľavú. Po celý čas sa snažte neohýbať pravú ruku v lakti. Nie je potrebné hádzať guľu silou, ale využiť princíp kyvadla! Tak dokážete hádzať aj ťažšími guľami bez zbytočnej námahy. Ak vám aj nevyjdú presne kroky, každopádne dokončite kyvadlo.

Pri hode sa nesnažte mieriť na kolky. Využite parkety, resp. šípky na nich a mierte podľa nich. Ak vám ale ostane na dorážku jeden prípadne viac kolkov úplne naboku pri žľabe, hádžte „po uhlopriečke“. Ak by ste hádzali po šípke, stačí malá výchylka a guľa skončí v žľabe. Pre rovinárov (gule nie sú excentricky vyosené) obecne platí: nasmerujte rameno nad prostrednú značku a mierte medzi tretiu a prostrednú šípku na dráhe. Nezabudnite ani na úplnú koncentráciu. Bowling sa hrá aj hlavou. Sústreďte sa len a len na jeden hod a nemyslite na predchádzajúce, či nasledujúce hody. Nedajte sa vyviesť z miery ani súperom, ktorý vás pochváli, vysmeje, alebo akokoľvek inak hodnotí.